УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО

НЕРУЙНІВНОГО КОНТРОЛЮ ТА ТЕХНІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ

Новини

Главная

Про нас

Члени УТНКТД

Фотоальбом

Як вступити

Сертифікація

Стандартизація

Атестація ЛНК

Послуги з НК

Публікації

Конференції

В регіонах

В Правлінні

Конкурси

НК - що це?

Для контактів

 

 

   
26.09.17 8-ма Європейська конференція «Certification-2017»
29.08.17 Вітання з ювілеєм Юрію Купріяновичу Бондаренку
12.05.17

Про створення Української національної ради з неруйнівного контролю в аерокосмічній галузі

02.03.17 Новини неруйнівного контролю в атомній промисловості 
29.12.16

8-а Національна науково-технічна конференція та виставка «Неруйнівний контроль та технічна діагностика – UkrNDT-2016»

29.12.16 Підсумки Звітної конференції Українського товариства неруйнівного контролю та технічної діагностики
12.08.16 Про прийняття нових і скасування деяких діючих національних стандартів з неруйнівного контролю
08.07.16 Про скасування деяких національних стандартів з НК
14.03.16 Про нові національні стандарти з НК
29.09.15 Краткий отчет о международном форуме по механике в Польше
20.08.15 Новый состав Совета директоров Европейской федерации по НК
07.07.15 Дни неразрушающего контроля в Болгарии
02.06.15 Науково-практичний семінар з проблем низькочастотного ультразвукового контролю
05.12.14 7-ма конференція "Сучасні прилади, матеріали і технології для неруйнівного контролю" в Івано-Франківську
30.10.14 11-я Европейская конференция по неразрушающему контролю в Праге
16.07.14

Международная конференция «Дефектоскопия2014» и научный семинар по Европейскому проекту «INNOPIPES»

   

Сторінки історії Товариства:

 2011-2015    2006-2010    2001-2005    


 

8-ма Європейська конференція «Certification-2017»

 

8-ма Європейська конференція, організована Австрійським товариством неруйнівного контролю (ÖGZfP) та його товариствами-партнерами з Швейцарії (SGZP) та Німеччини (DGZfP), пройшла під егідою Європейської федерації неруйнівного контролю (EFNDT) 6-7 червня 2017 р. у Відні.Основна тема конференції - перегляд стандарту ISO 9712 «Неруйнівний контроль. Кваліфікація і сертифікація персоналу НК».

У конференції взяли участь понад 80 делегатів з 29 країн світу, які упродовж двох днів обмінювались думками щодо змін до нової редакції стандарту. У ході 28 доповідей були сформульовані важливі напрямки для подальшого розвитку кваліфікації та сертифікації персоналу НК.

Від України було представлено дві доповіді:

1) Experience of ISO 9712:2012 implementation and development of certification shema for NDT personnel in Ukraine (С.Щупак, Центр сертифікації при УТНКТД);

2) Ukrainian NDT personnel qualification evaluation systems (В.Радько, УкрНДІНК).

Учасники конференції ""Certification-2017"

Gerhard Aufricht (ÖGZfP) та Arny Bereson (ASNT)

Peter Trampus (EFNDT)

Mike Farley (ICNDT)

Світлана Щупак (УТ НКТД)

Олександр Муллін (РОНКТД)

Robert Levy (ISO TC-135)


 

Вітаємо з ювілеєм Юрія Купріяновича Бондаренка !

 

26 серпня 2017 року відсвяткував свій ювілей Юрій Купріянович Бондаренко – кандидат технчних наук, провідний науковий співробітник Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, заступник керівника ДП НТЦ «СЕПРОЗ» НАН України, член-кор. Транспортної академії України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

 

Ю.К. Бондаренко народився в Києві. Після закінчення в 1971 році Київського політехнічного иституту, незмінно працює в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України (ІЕЗ). У 1985 р. закінчив аспірантуру Ленінградського інституту інженерів залізничного транспорту (керівник – професор А.К. Гурвич), у 1986 р. захистив кандидатську дисертацію за фахом «Методи контролю в машинобудуванні». Займається дослідженням, розробкою та впровадженням засобів забезпечення якості в галузях машинобудування, транспорту, нафтопроводів та хімічної промисловості. Брав безпосередню участь у розробці і впровадженні систем неруйнівного контролю й забезпечення якості на ряді провідних підприємств: «Мостобуд 1» (Київ), Дрогобицький долотний завод, Харцизький трубний завод, Крюківський вагонобудівний завод, НВФ «Зонд» (Івано-Франківськ), ВО «Оріана» (Калуш), Виксунський і Бакинський металургійні заводи та багатьох інших промислових підприємствах, керував роботами з підготовки до акредитації 15-ти випробувальних лабораторій ІЕЗ. Зараз Юрій Купріянович успішно керує провідним в Україні напрямом, який охоплює роботи з технічної експертизи та організації випробувань зварних конструкцій, виробів, матеріалів, технологій, розробки систем управління якістю зварювального виробництва, а також дослідження проблем та методів забезпечення якості, технічної експертизи, управління ризиками у зварювальному вироб­ництві, технологічних процесів зварювання та технічних послуг у галузі зварювання і неруйнівного контролю.

 

Ю.К. Бондаренко – один із організаторів Національного атестаційного комітету України з неруйнівного контролю. Упродовж 27 років входить до складу Правління УТ НКТД, є членом Товариства зварювальників України, головою атестаційної комісії персоналу з акредитації Національного агентства акредитації України; технічних комітетів Національного органу стандартизації ТК-44, ТК-78, аудитором із системи управління якістю «ТUV Reinland», аудитором із продукції і послуг в системі «УкрСЕПРО», одним із учасників розробки і гармонізації стандартів та інших НД у галузі зварювання, контролю і забезпечення якості у зварювальному виробництві, делегатом 5-ї комісії «Контроль і забезпечення якості» Міжнародного інституту зварювання (ІІW). Пройшов навчання в Англії за програмою «TACIS», Датському інституті зварювання «FORCE», у Берліні в рамках програми «AMOS-проект», є членом редакційних рад журналів «ТД і НК» і «Сварщик», автором біля 200 статей та більше 20 авторських свідоцтв і патентів.

 

Він нагороджений Подякою «За заслуги» Держстандарту України, нагрудним знаком і сертифікатом Міжнародного інституту зварювання, грамотою «За особливий внесок у ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС» МНС України, Почесною грамотою Київського міського голови «За вагомий особистий внесок у розвиток промисловості, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм», Почесною грамотою Української асоціації якості «За сприяння розвиткові руху за якість і досконалість в Україні».

 

Прекрасні людські якості Юрія Купріяновича Бондаренка, його багата ерудиція і комунікабельність здобули йому авторитет і заслужену повагу дефектоскопічної спільноти України.

 

У день Вашого ювілею прийміть, вельмишановний Юрію Купріяновичу, найщиріші вітання від Ваших друзів і колег! Ви справжній професіонал в галузі НК і ТД, людина компетентна, вольова і доброзичлива. Від щирого серця зичимо ще багато наповнених корисними справами і земними радощами років. Нехай Ваша плідна праця буде щедрою на професійні здобутки, а Ваш життєвий досвід і надалі слугує нашій з Вами спільній діяльності на почесному і відповідальному напрямку неруйнівного контролю та забезпечення якості зварних конструкцій. 

Правління Українського товариства НКТД

Колектив ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України


Інформація для потенційних учасників 12-ї Європейської конференції з НК в Гетеборзі

 

Шановні колеги, вже менше ніж за рік, з 11 по 15 червня 2018 року у Гетеборзі (Швеція) відбудеться 12-та Європейська конференція з неруйнівного контролю.

Нагадуємо, що 1 липня 2017 року закінчується офіційний термін для прийому коротких тез доповідей, однак не виключено, що організатори подовжать його на деякий час. Зверніть увагу, що не подавши вчасно тези доповідей, можливість подання повного тексту, усного чи стендового представлення доповіді і публікації її в матеріалах конференції буде втрачена.

Тому, запрошуємо Вас терміново підготувати і зареєструвати в онлайн-режимі за посиланням http://www.ecndt2018.com/attend/call-for-paper/ короткі тези майбутніх доповідей.


Про створення Української національної ради з неруйнівного контролю в аерокосмічній галузі

На виконання рішення Правління Українського товариства неруйнівного контролю та технчної діагностики (Протокол №45 від 22.11.2016 р.) 25 квітня 2017 року відбулося засідання ініціативної групи зі створення Української національної ради з неруйнівного контролю в аерокосмічній галузі (англійською - Ukraine National Aerospace NDT Board), в якому взяли участь представники УТ НКТД, Державіаслужби України, підприємств авіаційної галузі, Національного авіаційного університету.

Метою створення Ради в Україні є втілення вимог європейського стандарту EN 4179 «Аерокосмічна серія - Кваліфікація та схвалення персоналу неруйнівного контролю» щодо функціонування національної Ради для забезпечення та підтримки надання послуг з набуття кваліфікації персоналу неруйнівного контролю в аерокосмічній галузі.

Пропонуємо для обговорення та пропозицій проект Статуту зазначеного органу.

 


 

Новини неруйнівного контролю в атомній промисловості 

 

Про розробку нового стандарту з атестації персоналу НК в атомній енергетиці України

 

В листопаді 2016 року під час проведення 8-ї Національної науково-технічної конференції «Неруйнівний контроль та технічна діагностика: UkrNDT-2016» спеціалістам було представлено доповідь щодо розробки фахівцями-атомниками нового стандарту з атестації персоналу НК в атомній енергетиці України.

Стандарт розроблявся з урахуванням набутого позитивного власного досвіду, змін, які відбулися в законодавстві України за останні роки, а також на основі аналізу міжнародного досвіду і рекомендацій провідних світових організацій в галузі НК.

Обговорення проекту стандарту на національній конференції, а також на тематичному «круглому столі», організованому в рамках конференції компанією «Діагностичні прилади» (генеральний директор – Павлій О.В.), сприяло прискоренню розробки, розгляду і погодженню цього стандарту.

Після узгодження в ДП «НАЕК «Енергоатом», новий стандарт Державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» СОУ НАЕК 131:2016 «Технічне обслуговування та ремонт. Вимоги до атестації персоналу в сфері контролю металу» був погоджений листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 30.12.2016 р.

В даний час компанією розробляються організаційно-розпорядчі документи та виконуються заходи щодо впровадження нового стандарту.

 

Система атестації персоналу неруйнівного контролю металу, згідно нового стандарту передбачає зокрема:

 • застосування комбінованої схеми атестації, а саме, залучення до процесу атестації «третьої сторони» (сертифікація спеціалістів на 3 рівень кваліфікації в незалежних ОСП) і атестацію персоналу контролю металу «другою стороною» (постійно діючими комісіями з атестації контролерів, що створюються на підприємствах чи в їх підрозділах, в установах, організаціях);

 • гармонізацію і визнання стандартів, що рекомендуються Міжнародним комітетом з неруйнівного контролю (ICNDT);

 • використання документів і рекомендацій МАГАТЕ у діяльності з підготовки і атестації персоналу неруйнівного контролю металу,

а також цілу низку інших прогресивних положень, що базуються на рекомендаціях ICNDT та передовому світовому досвіді.

 

Керівники служб контролю металу підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом» вдячні Українському товариству неруйнівного контролю та технічної діагностики за сприяння у розробці і впровадженні стандарту.

 

 

Інформація щодо вдосконалення процесу атестації систем неруйнівного контролю в атомній енергетиці України шляхом впровадження сучасної світової практики і створення нового Атестаційного органу

 

Роботи з атестації систем експлуатаційного неруйнівного контролю (СЕНК) являють собою комплексне і доволі витратне завдання по системному підтвердженню можливостей і обмежень експлуатаційного контролю і класифіковані в рамках Позабюджетної програми МАГАТЕ з безпеки АЕС з ВВЕР і РБМК як дуже важливі.

В атомній енергетиці України проведення атестації СЕНК регламентується «НП 306.2.113-2005 Вимоги до проведення атестації систем експлуатаційного неруйнівного контролю обладнання та трубопроводів АЕС», що було розроблено на основі рекомендацій МАГАТЕ та європейської мережі з атестації та контролю (ENIQ).

У 2007 році  для виконання вимог НП 306.2.113-2005 функції Атестаційного органу були покладені на Головну Галузеву Атестаційну Комісію в атомній енергетиці України (ГГАК), проте системні документи з управління якістю процесу атестації не були створені.

В даний час в світовій атомній енергетиці вироблені певні підходи до атестації систем неруйнівного контролю. Стосовно реакторів типу ВВЕР принципи атестації неруйнівного контролю були сформульовані МАГАТЕ у «Методології атестації систем експлуатаційного контролю для АЕС з реакторами типу ВВЕР. IAEA-EBP-WWER-11» (березень, 1998).

 

Після того, як у березні 2016 року були відмінені Наказ і Положення, згідно яких ГГАК здійснював свою діяльність, в Україні гостро постало питання створення нового атестаційного органу з атестації СЕНК. Тому, після проведення ряду нарад в ДП «НАЕК «Енергоатом» та в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України були виконані підготовчі роботи щодо створення нового АО. В результаті, на початку 2017 року в Україні був створений Атестаційний орган з атестації СЕНК на базі Державного підприємства «Державний науково-інженерний центр систем контролю і аварійного реагування» (Наказ Міненерговугілля від 16 січня 2017 року № 49). Цим же наказом був призначений голова АО (Кустов К.В.) та затверджений склад АО. Членами АО стали компетентні досвідчені фахівці із профільних організацій, інститутів, університетів та підрозділів, відповідальних за контроль металу ДП «НАЕК «Енергоатом».

Впровадження рекомендацій МАГАТЕ, принципів і вимог європейського стандарту EN ISO/IEC 17020:2012, для регламентації діяльності АО та процесу атестації є першочерговим завданням новоствореного Атестаційного Органу.

 

В.П. Кравець, начальник служби контролю металу

ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом»


 

8-а Національна науково-технічна конференція та виставка

«Неруйнівний контроль та технічна діагностика – UkrNDT-2016»

  

22–24 листопада 2016 р. в Києві в Міжнародному виставковому центрі на лівому березі Дніпра відбулася помітна подія в житті наукової спільноти України в галузі дефектоскопії – 8-а Національна науково-технічна конференція та виставка «Неруйнівний контроль та технічна діагностика – UkrNDT-2016».

. Конференція проходила в дні роботи XV Міжнародного промислового форуму, у рамках якого було проведено 10 спеціалізованих виставок, зокрема, з демонстрацією досягнень організацій України в галузі приладів для неруйнівного контролю.

Треба відзначити, що за час, що минув з дати проведення попередньої аналогічної конференції з НКТД в 2012 році, наукова спільнота України скучила за подібним заходом, підтвердженням чого є велика кількість учасників, які взяли участь в роботі конференції – біля 200 спеціалістів з різних регіонів України.

В організації заходу Українському товариству неруйнівного контролю та технічної діагностики традиційно допомогали Інститут електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України та Міжнародний виставковий центр.

Генеральним спонсором 8-ї Національної науково-технічної конференції та виставки стала Науково-виробнича фірма «Діагностичні прилади» (генеральний директор – А.В. Павлій), спонсорами – НВФ «Промсервісдіагностика» (директор – Буримський В.К.) та АЦНК при ІЕЗ ім.Є.О.Патона (директор – Шевченко І.Я.).

Інформаційну підтримку заходу надали журнали «НК-Інформ», «Техническая диагностика и неразрушающий контроль», «Автоматическая сварка», «Методи та прилади контролю якості».

 

Тематика 74 доповідей наукових працівників та спеціалістів з НКТД з різних регіонів України була сконцентрована на пленарному засіданні конференції (15 доповідей) та чотирьох секціях:

 1. Методи та засоби моніторингу технічних об‘єктів (32 доповіді).

 2. Розробка методів і нових технічних засобів неруйнівного контролю та технічної діагностики стану матеріалів і виробів тривалої експлуатації (8 доповідей).

 3. Теорія і практика методів неруйнівного контролю та технічної діагностики (12 доповідей).

 4. Питання забезпечення якості і підготовки персоналу (7 доповідей).

 

Повні тексти доповідей опубліковано на 380 сторінках Збірника матеріалів конференції, який отримали офіційні учасники конференції. В електронному вигляді з ними можна також ознайомитися за цим посиланням.

 

  Дивитись більш докладну інформацію і фотозвіт 

 


 

Підсумки Звітної конференції Українського товариства неруйнівного контролю та технічної діагностики

                                                                                                                       

 

В рамках 8-ї Національної науково-технічної конференції та виставки «Неруйнівний контроль та технічна діагностика – UkrNDT-2016» 22 листопада 2016 року відбулась чергова Звітна конференція УТ НКТД, на якій було розглянуто і обговорено звіт Правління УТ НКТД про роботу за період 2013-2016 рр., підведено підсумки П’ятого професійного конкурсу УТ НКТД і нагороджені його переможці, відзначені лауреати Почесної відзнаки УТ НКТД «За досягнення в галузі неруйнівного контролю», відбулися вибори Голови, Правління і Ревізійної комісії УТ НКТД на період 2017-2019 рр., а також розглянуто питання внесення змін до Статуту Товариства.

 

Голова УТ НКТД проф. В.О. Троїцький доповів делегатам Звітної конференції про головні напрямки і результати роботи Правління Товариства за звітний період:

 • виконання робіт із гармонізації європейських і міжнародних стандартів з неруйнівного контролю в Україні;

 • організація участі делегації УТ НКТД в роботі 11-ої Європейської конференції з неруйнівного контролю в Празі;

 • організація участі спеціалістів УТ НКТД в 19-й Всесвітній конференції з НК в Мюнхені і участі колективних членів УТ НКТД в інформаційному наповненні стенду Товариства;

 • організація практичних семинарів з питань сертифікації і освоєння нової техніки;

 • проведення 7-ї Міжнародної науково-технічної конференції і виставки «Сучасні прилади, матеріали і технології для неруйнівного контролю і технічної діагностики машинобудівного і нафтогазопромислового обладнання»;

 • організація 8-ї Національної науково-технічної конференції «Неруйнівний контроль та технічна діагностика;

 • проведення П’ятого професійного конкурсу УТ НКТД в галузі неруйнівного контролю та технічної діагностики;

 • участьУТ НКТД в європейських наукових проектах;

 • участь спеціалістів УТ НКТД у заходах, що проводилися міжнародними організаціями з НК: ICNDT, EFNDT, ANDTI, ISO/TC 135;

 • співпраця з Американським товариством з НК (ASNT), початок створення в Україні секції ASNT;

 • випуск «Інформаційного бюлетеня «НК-Інформ», підтримка інтернет-сайту Товариства;

 • розміщення наукових статей та інформаційних публікацій про діяльність УТ НКТД на сторінках журналів Американського, Японського товариств з НК, міжнародного журналу «Территория NDT».

На засіданні правління УТ НКТД, що відбулося перед Звітною конференцією був заслуханий Звіт конкурсної комісії і одноголосно затверджені результати П’ятого професійного конкурсу УТ НКТД, що проводився з метою визначення і популяризації досягнень кращих вчених, спеціалістів, трудових колективів, лабораторій, фірм, підприємств та організацій, що працюють в галузі НКТД, за наступними напрямками та формами професійної діяльності:

 • кращі промислові і сервісні лабораторії, що працюють в галузі НКТД;

 • кращі науково-технічні публікації в журналах та видання книг;

 • кращі молоді вчені та спеціалісти, що працюють в галузі НКТД;

 • кращий студент (аспірант)  за спеціальністю «НК та ТД».

 О.В. Мозговой ознайомив делегатів про перебіг конкурсу, а проф. Карпаш О.М. оголосив переможців.

 

З підсумками Професійного конкурсу можна ознайомитися перйшовши в розділ "Конкурси" за цим посиланням.

 

З нагоди 25-річчя від дня заснування Українського товариства неруйнівного контролю та технічної діагностики, Правління УТ НКТД вирішило встановити Почесну відзнаку «За досягнення в галузі неруйнівного контролю» та відзначити нею заслуги спеціалістів, що сприяли становленню і розвитку Товариства, набуттю та зміцненню його авторитету серед українських фахівців і на міжнародному рівні, вели активну суспільну діяльність в галузі НКТД.

Почесну відзнаку отримали: Бабак В.П., Білокур І.П., Бондаренко Ю.К., Главацька З.Ю., Дружинін В.І., Казакевич М.Л., Карпаш О.М., Козін О.М., Литвиненко Л.В., Лобанов Л.М., Луценко Г.Г., Михайлов С.Р., Мозговой О.В., Павлій О.В., Посипайко Ю.М., Стороженко В.О., Троїцький В.О., Учанін В.М., Цечаль В.О., Шевченко І.Я., Шекеро А.Л.

 

Делегати конференції обрали Голову та Правління УТ НКТД на період 2017-2019 рр.

Головою УТ НКТД було переобрано проф. В.О. Троїцького, д.т.н., зав. відділом Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України.

До нового складу Правління УТ НКТД увійшли (за цим посиланням див. фото):

 • Бабак Віталій Павлович, чл.-корр. НАНУ, заст. директора Інституту технічної теплофізики НАН України, м.Київ;

 • Білокур Іван Павлович, д.т.н., проф. Національного авіаційного університету, м.Київ;

 • Бондаренко Юрій Купріянович, к.т.н., зав. відділом Інституту електрозварювання (ІЕЗ) ім. Є.О. Патона НАН України, м.Київ;

 • Гусарова Ірина Олександрівна, нач. відділу неруйнівного контролю ДКБ «Південне», м. Дніпро;

 • Дереча Валерій Якович, нач. відділу неруйнівного контролю ДП «АНТОНОВ»;

 • Дружинін Валерій Іванович, заст. технічного директора ВАТ «Азовзагальмаш», м. Маріуполь;

 • Казакевич Михайло Леонідович, к.т.н., директор ДП "Колоран" ІФХ НАН України, м.Київ;

 • Карпаш Максим Олегович, д.т.н., проф., директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, м. Івано-Франківськ;

 • Карпаш Олег Михайлович, д.т.н., проф., проректор Івано-Франківського НТУ нафти та газу;

 • Козін Олександр Миколайович, заст. директора ТОВ “НВФ "Діагностичні прилади", м.Київ;

 • Кравець Віктор Павлович, начальник служби контролю металів ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», м. Вараш;

 • Куліш Владислав Андрійович, директор ДП "Інститут "УкрНДІпроект", м. Київ;

 • Лобанов Леонід Михайлович, академік НАНУ, заст. директора ІЕЗ ім.Є.О.Патона НАН України, м.Київ;

 • Луценко Тетяна Михайлівна, заст. директора ТОВ "НВФ “Промприлад", м.Київ;

 • Малайчук Валентин Павлович, д.т.н., проф., зав. кафедрою Дніпропетровського національного університету;

 • Михайлов Сергій Ростиславович, к.т.н., доцент НТУУ «Київський політехнічний ін-т ім. І. Сікорського»;

 • Мозговой Олександр Всеволодович, директор ТОВ "Придніпровський АЦНК ТД", м.Дніпро;

 • Мямлін Сергій Віталійович, проректор Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту;

 • Назарчук Зіновій Теодорович, академік НАНУ, заст. директора Фізико-механічного інституту (ФМІ) ім.Г.В.Карпенка НАН України, м.Львів;

 • Павлій Олександр Вячеславович, директор ТОВ "НВФ “Діагностичні прилади" м.Київ;

 • Посипайко Юрій Миколайович, провідний інженер ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України, м.Київ;

 • Протасов Анатолій Георгійович, д.п.н., зав. кафедрою НТУУ «Київський політехнічний ін-т ім. І. Сікорського»;

 • Райтер Петро Миколайович, д.т.н., проф., зав. кафедрою Івано-Франківського НТУ нафти та газу;

 • Сучков Григорій Михайлович, д.т.н., проф., зав. кафедрою НТУ «Харківський політехнічний інститут»;

 • Тимощенко Анатолій Петрович, провідний спеціаліст ВАТ “Інтерпайп-Україна”, м. Дніпро;

 • Тищенко Олексій В’ячеславович, керівник служби контролю металів ВП «Запорізька АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», м. Енергодар;

 • Троїцький Володимир Олександрович, д.т.н., проф., зав. відділом ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України, м.Київ;

 • Учанін Валентин Миколайович, к.т.н., с.н.с. ФМІ ім.Г.В.Карпенка НАН України, м.Львів;

 • Цечаль Віктор Олександрович, керівник ІВЦ ТОВ "ТК "Спецмонтаж", м.Київ;

 • Шевченко Ігор Якович, директор ДП "АЦНК при ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАНУ", м.Київ;

 • Шекеро Андрій Леонідович, провідний інженер ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України, м.Київ".

 

На завершення конференції, у зв’язку зі змінами в деяких законодавчих актах стосовно реєстрації громадських організацій і з метою приведення Статуту УТ НКТД у відповідність до діючого законодавства було проголосовано зміни до Статуту Товариства.

 

А.Л.Шекеро, учений секретар УТ НКТД

 


Про прийняття нових і скасування деяких діючих національних стандартів з неруйнівного контролю

Відповідно до Наказу №184 від 21.06.2016 р. Національного органу стандартизації ДП «УкрНДНЦ» в Україні прийняті методом підтвердження (без перекладу на українську) і з 1 серпня 2016 року введено в дію 41 стандарт з неруйнівного контролю, з яких 25 введені вперше і 16 – на заміну національним стандартам, що були гармонізовані з попередніми версіями аналогічних єєвропейських і міжнародних стандартів

  Детальніше ... 


 

Про скасування деяких національних стандартів з НК

 

Відповідно до Наказу Національного органу стандартизації ДП «УкрНДНЦ» від 21.06.2016 р. №182 в Україні з 1 липня 2016 року скасовуються сім стандартів з неруйнівного контролю, а саме:

 

1

ДСТУ EN 444:2005

Неруйнівний контроль. Основні принципи радіографічного методу контролю металів рентгенівським і гамма-випроміненнями

2

ДСТУ EN 1289–2002

Неруйнівний контроль зварних з'єднань. Контроль зварних з’єднань капілярний. Приймальні критерії

3

ДСТУ EN 1290–2002

Неруйнівний контроль зварних з’єднань. Контроль зварних з’єднань магнітопорошковий

4

ДСТУ EN 1435:2005

Неруйнівний контроль зварних з’єднань. Контроль зварних з’єднань, виконаних плавленням, радіографічний

5

ДСТУ EN 1712:2005

Неруйнівний контроль зварних з’єднань. Контроль зварних з’єднань ультразвуковий. Рівні приймання

6

ДСТУ EN 1713:2005

Неруйнівний контроль зварних з’єднань. Контроль ультразвуковий. Характеристика індикацій дефектів зварних швів

7

ДСТУ EN 1714:2005

Неруйнівний контроль зварних з’єднань. Контроль зварних з’єднань ультразвуковий

 

На заміну даних стандартів в Україні ще з 1 січня 2016 року діють наступні стандарти, відповідно:

 

1

ДСТУ EN ISO 5579:2014

Неруйнівний контроль. Радіографічний контроль металевих матеріалів із застосуванням плівки та рентген- і гамма-випромінювання. Основні правила

2

ДСТУ EN ISO 23277:2014

Контроль неруйнівний зварних швів. Капілярний контроль. Рівні приймання

3

ДСТУ EN ISO 17638:2014

Неруйнівний контроль зварних швів. Магнітопорошковий контроль

4

ДСТУ EN ISO 17636-1:2014

Неруйнівний контроль зварних швів. Радіографічний контроль. Частина 1. Способи контролю рентгенівським і гамма-випромінюванням із застосуванням плівки

5

ДСТУ EN ISO 11666:2014

Неруйнівний контроль зварних швів. Ультразвуковий контроль. Рівні приймання

6

ДСТУ EN ISO 23279:2014

Неруйнівний контроль зварних швів. Ультразвуковий контроль. Характеристика індикацій у зварних швах

7

ДСТУ EN ISO 17640:2014

Неруйнівний контроль зварних швів. Ультразвуковий контроль. Способи, рівні контролю і оцінювання


 

Про нові національні стандарти з НК

 

За поданням Технічного комітету із стандартизації ТК-78 "Неруйнівний контроль та технічна діагностика" з 1 січня 2016 року відповідно до наказів Мінекономрозвитку від 30.12.2014 №1494 та ДП «УкрНДНЦ» від 31.12.2015 №220 в Україні введено в дію 76 (!) європейських та міжнародних стандартів з неруйнівного контролю, прийнятих як національних стандартів України методом підтвердження.

 

  Детальніше ... 


 

Краткий отчет о международном форуме по механике в Польше

 

21-я Международная конференция по компьютерным методам в механике и 3-й Польский конгресс по механике состоялись в Гданьске (Польша) с 7 по 12 сентября 2015 года.

 

Организаторы конференции – Польская академия наук, Польское общество теоретической и прикладной механики, Гданьский университет технологий, Польская ассоциация вычислительной механики – провели большую подготовительную работу и собрали под крышей красивейшего главного корпуса и других учебных корпусов Гданьского университета технологий около 600 участников из Польши, Австрии, Великобритании, Венгрии, Германии, Греции, Дании, Израиля, Ирана, Италии, Канады, Китая, Латвии, Литвы, Нигерии, Нидерландов, Португалии, России, Словакии, США, Турции, Украины, Финляндии, Франции, Хорватии, Черногории, Чехии, Швейцарии, ЮАР, Японии.

 

Идея Польского конгресса по механике была впервые предложена в 2005 году Польским обществом теоретической и прикладной механики. Тематика конгресса была призвана покрыть весь спектр проблем теоретической, экспериментальной и вычислительной механики, а также ее промышленные приложения.
21-я Международная конференция по компьютерным методам в механике продолжила 44-летнюю историю конференций, посвященных применению численных методов и их приложений к решению задач механики. На форумах проходящих с 1973 года обсуждаются новые идеи, относящиеся к теоретическим основам и практическому применению вычислительной механики.
Оба события – 3-й Польский конгресс по механике (
PСМ) и 21-я конференция по компьютерным методам в механике (СММ) – направлены на представление текущих исследований в области механики и предоставление широкой площадки для обсуждения новых идей по теории, современным технологиям и вычислительным методам в механике и смежных дисциплинах.

 

Тематика форума была посвящена таким вопросам.

 

Механика твердых и жидких сред:

 • адаптивные, функциональные, умные материалы и наноматериалы;

 • механика композиционных, многофазных и пористых материалов;

 • межфазная и контактная механика;

 • динамика многотельных и мультитекучих систем;

 • эволюция микроструктуры: турбулентность, реология, пластичность, ползучесть и повреждения;

 • механика пластин и оболочек;

 • нестационарный отклик жидкостей и твердых тел на экстремальные воздействия;

 • нелинейная динамика, хаос;

Вычислительные подходы в механике:

 • методы искусственного интеллекта;

 • чувствительность и надежность анализа;

 • обратные задачи и оптимизация;

 • расширенный метод конечных элементов, метод конечных объемов и метод граничных элементов;

 • бессеточные и связанные с ними методы;

 • аналитические методы

Междисциплинарные вопросы механики:

 • жидкости - структурные взаимодействия;

 • биомеханика;

 • проблемы сочетания полей;

 • мехатроника;

 • деформация и управление потоком;

 • многомасштабные проблемы и наномеханика;

 • вопросы обучения;

 • форум молодых ученых в области механики.

 

Программа форума включала общие лекции и 25 минисимпозиумов (для нас более привычно – пленарные и секционные заседания).

 

С общими лекциями выступили ученые из  Технического университета Лиссабона (Португалия), Технического университета Эйндховена (Нидерланды), Бременского университета (Германия), Института фундаментальных технических исследований Польской академии наук, Познаньского технологического университета (Польша), Европейской организации ядерных исследований (CERN, Швейцария), Краковского технического университета (Польша), Штутгарского университета (Германия), Университета Удины (Италия), Технического университета Люнгбю (Дания).

Всего на конференцию было представлено 478 докладов, которые опубликованы в кратком виде в двух томах материалов конференции с общим количеством страниц – 1000!

 

Для участников конференции была подготовлена насыщенная культурная программа: камерный концерт и торжественный прием в Польской Балтийской филармонии, экскурсия по старому городу Гданьска, экскурсия в Мальборкский замок.

 

Благодаря поддержке Европейского научного проекта «Инновационные технологии неразрушающего контроля трубопроводов с объемными поверхностными дефектами и их ремонта композитными материалами – INNOPIPES», выполняемому в рамках 7-й Рамочной программы ЕС, в конференции приняли участие и авторы этого краткого отчета. Наш доклад «Strength of damaged T-joint under low-cycle loading» (Прочность поврежденного тройникового соединения при малоцикловом нагружении), посвященный результатам исследований выполняемых по проекту был включен в программу конференции и заслушан на минисимпозиуме «Тонкостенные структуры». Ходу выполнения работ по проекту «INNOPIPES» было также посвящено рабочее совещание в Военном университете технологий (Варшава) с нашими польскими коллегами.

 А.Л.Шекеро, П.С.Юхимец,

Ин-т электросварки им. Е.О.Патона НАН Украины


 

Новый состав Совета директоров Европейской федерации по НК

 

29 апреля 2015 года в Будапеште состоялась Генеральная ассамблея Европейской федерации по неразрушающему контролю (EFNDT), на которой  состоялись выборы нового президента, вице-президента, членов Совета директоров и секретаря на следующие три года.

Новым президентом EFNDT был избран проф. Peter Trampus - бывший вице-президент EFNDT и президент Венгерской ассоциации неразрушающего контроля (MAROVISZ).

 

Члены Совета директоров EFNDT

 

Президент

Peter Trampus 

(Венгрия)

 

Вице-президент

Roger Lyon

(Великобритания)

Голосующие члены

 

Неголосующие члены

 

Gerhard Aufricht 

(Австрия)

 

 

Генеральный секретарь

Annamaria Nagy

(Венгрия)

 

Tony Erhard

(Германия)

 

Последний президент 

Matthias Purschke 

(Германия)

 

Etienne Martin

(Франция)

 

Кооптированный член

Vjera Krstelj

(Хорватия)

 

Alexander Mullin

(Россия)

 

Пресс-секретарь

David Gilbert

(Великобритания)

 

Dominique Moussebois

(Бельгия) 

нет фото

 

Президент 12 ECNDT

Peter Merck

(Швеция)

 

Fermin Gomez

(Испания)

нет фото

 

Кооптированный член

Emilio Romero

(Испания)

нет фото

 

Miro Džapo

(Хорватия)

нет фото

 

 

 

 

 

Goran Sofronić

(Сербия)

нет фото

 

 

 

 


 

Дни неразрушающего контроля в Болгарии

 

С 15 по 19 июня 2015 года в г. Созополь (Болгария) прошли традиционные «Дни неразрушающего контроля».

В работе «Дней» приняли участие более 220 специалистов из Болгарии, России, Республики Беларусь, Украины, Литвы, Латвии, Румынии, Польши, Македонии, Италии,  Хорватии, Сербии.

Сопредседателями Дней были президенты Российского (РОНКТД) и Болгарского (ННТДД) обществ неразрушающего контроля – академик Э.С. Горкунов и проф. дтн М. Миховски.

  Сопредседатели "Дней" - Э.С.Горкунов и М.Миховски

Программа «Дней» включала следующие мероприятия:

 • XXX Международная конференция «Дефектоскопия’2015», научные руководители: проф. дтн М. Миховски, акад. Э.С.Горкунов;

 • ХХV Молодежная школа «Неразрушающий контроль структуры и физико-механических свойств материалов», научный руководитель: доц.д-р Й. Иванова;

 • Болгаро-российский семинар «Диагностика электроэнергетических систем», научные руководители: доц. д-р Хр.Драганчев, проф. д.т.н.  А. Назарычев;

 • Семинар по проекту «INNOPIPES», научные руководители: проф. Е.Барканов, проф. М.Миховски;

 • Круглый стол «Порошковая металлургия»;

 • Семинар «Иновационые технологии и оборудование для НК»;

 • Круглый стол “Развитие стандартизации в области НК”

 • Выставка спредств для НК и др.

Началась работа с приветствий участникам президента ННТДД проф. М.Миховски, президента РОНКТД академика РАН Э.С.Горкунова, заочного приветствия президента Украинского общества НКТД (УО НКТД) проф. В.А.Троицкого (зачитал М.Миховски), почетного члена ННТДД и почетного председателя Израильского общества по НК (ISRANDT) д-ра Й.Шоефа, руководителя европейского проекта «INNOPIPES» (участниками проекта являются научные организации из Болгарии, Латвии, Польши, Румынии, Украины, России, Белоруссии) проф. Е. Барканова, почетного члена ННТДД проф. В. Ковтуна (Республика Беларусь), а также представителей Санкт-Петербургского энергетического института повышения квалификации и Технического университета в Варне.

Во время открытия «Дней» были вручены следующие награды:

 • диплом почетного члена Института механики Болгарской академии наук академику Э.С. Горкунову;

 • приз ННТДД имени Сл. Попова маг. инж. Й. Мирчеву за вклад в разввитие научных исследований и активную работу в Обществе;

 • диплом почетного члена ННТДД проф., д.т.н. Александру Назарычеву;

 • диплом почетного члена ННТДД с.н.с., д.т.н. Анне Поволоцкой;

 • приз почетного члена ННТДД  маг. инж. Венетко Борисову.

Участники семинара по Европейскому проекту "INNOPIPES" На выставке средств для НК

 

Научная программа конференции включала более 135 докладов, которые после рецензирования будут напечатаны в журнале  «Известия научно-технического общества машиностроения».

В работе выставки приняли участие 12 компаний производителей и поставщиков средств для неразрушающего контроля.

 

На закрытии «Дней неразрушающего контроля» их организаторы сообщили, что следующая подобная встреча состоится с 6 по 10 июня 2016 года традиционно в Созополе и пригласили специалистов по НК разных стран принять в в ней участие (информация на сайте ННТДД: www.bg-s-ndt.org).


Науково-практичний семінар з проблем низькочастотного ультразвукового контролю

21 травня 2015 р. у відділі неруйнівних методів контролю Інституту електрозварювання ім.Є.О.Патона НАН України (ІЕЗ) відбувся науково-практичний семінар «Результати експериментальних досліджень з випромінювання, поширення та прийому направлених хвиль збуджених магнітострикційним способом в трубах». Семінар був присвячений обговоренню результатів досліджень, що виконуються спільно ІЕЗ та Ризьким технічним університетом  (Латвія) по задачі 1.6 робочого пакету WP1 Європейського проекту “INNOPIPES (Marie Curie Actions, International Research Staff Exchange Scheme) 7-ї Рамкової програми ЄС.

З презентацією на семінарі виступив науковий співробітник Ризького технічного університету Олексій Татарінов.

Тематика досліджень – застосування поширення хвиль в хвилеводах (LongRangeGuidedWaves (LRGW)) для дистанційного виявлення дефектів в трубопроводах. Незважаючи на те, що даний напрямок має багаторічну історію розробок, і створений ряд комерційних систем, існує потенціал для подальшого вдосконалення в плані підвищення роздільної здатності, оцінки розміру і типу дефектів, спрощення і здешевлення існуючих систем. Мета проведених експериментальних досліджень полягала в вивченні різних факторів, що впливають на можливість збудження та прийому LRGW, а також на чутливість хвиль різного типу до дефектів різного роду.

 

  Дивитись більш докладну інформацію 

 


7-ма конференція "Сучасні прилади, матеріали і технології для неруйнівного контролю і технічної діагностики машинобудівного і нафтогазопромислового обладнання"

 

У період з 25 по 28 листопада 2014 року на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу відбулась 7-ма Міжнародна  науково-технічна конференція «Сучасні прилади, матеріали і технології для неруйнівного контролю і технічної діагностики машинобудівного і нафтогазопромислового обладнання».

Проблеми технічного, методичного, кадрового та нормативного забезпечення робіт в сфері технологічної безпеки обладнання та споруд у базових галузях промисловості України – саме ці питання обговорювались як на пленарному, так і не засіданнях секцій конференції.

Участь в роботі конференції взяли представники вищих навчальних закладів України - НТУУ «КПІ», НУ «Львівська політехніка», НТУ «ХПІ», Вінницький національний технічний університет, Кіровоградський національний технічний університет, Національний авіаційний університет, Львівський національний університет ім.І.Франка, Запорізький НТУ. Національна академія наук України також широко було представлена – Фізико-механічний інститут ім.Г.В.Карпенка,  ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут», Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона, Інститут технічної теплофізики, Інститут геотехнічної механіки ім.М.С.Полякова, ДП «Колоран» ІФХ ім.Л.В.Писаржевського.

Підтвердженням актуальності конференції є широка участь в ній представників компаній та установ реального сектору економіки: УМГ «Львівтрансгаз», ПП «Інжинірингові технології», ТОВ «НВП «Інтегратор», ПАТ «Укрнафта», БУ «Укрбургаз», ТОВ «НВФ «Зонд», УкрНДІгаз, ПАТ «Укртрансгаз», ТОВ «НВФ «Ультракон Сервіс», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ДП «Карпатський експертно-технічний центр» та ряд інших.

Особливу увагу учасників заходу зосередила виставка сучасних приладів та технологій неруйнівного контролю, участь в якій взяли ТОВ «Ультракон», ТОВ «Діагностичні прилади», кафедри ІФНТУНГ, Львівський ЕТЦ, ТОВ «Сперанца» та ряд інших. Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу в основному був представлений кафедрами методів та приладів контролю якості і сертифікації продукції (завідувач проф.Кісіль І.С.) та технічної діагностики та моніторингу (завідувач проф.Райтер П.М.). Всього на конференції було представлено понад 80 доповідей, а кількість учасників перевищувала 120 осіб.

Додатково, в рамках конференції також відбулась презентація можливостей програми ЄС з досліджень та інновацій HORIZON 2020, зокрема НКП «Безпечна, чиста та ефективна енергетика» на базі ІФНТУНГ ознайомив учасників конференції із тематикою програми, оголошених конкурсів, надав практичні консультації тощо.

За матеріалами сайту: http://tdm.nung.edu.ua

  Дивитись більш докладну інформацію і фотозвіт 


 

11-я Европейская конференция по неразрушающему контролю

главное событие в мире НК 2014 года (отчет «по горячим следам»)

 

 

 

С 6 по 10 октября 2014 года в Праге состоялась 11-я Европейская конференция по неразрушающему контролю, организованная Европейской федерацией по НК и Чешским обществом по НК.

В этом крупнейшем международном форуме по неразрушающему контролю, проходившем в Конгресс-центре столицы Чешской республики приняли участие около 2000 специалистов из 58 стран всех континентов мира.

 

По традиции, к такому масштабному мероприятию, каким является Европейская конференция, стремятся приурочить свои встречи члены различных международных организаций, деятельность которых связана с неразрушающим контролем: Международного комитета по НК (ICNDT), Европейской федерации по НК (EFNDT), Международной академии НК (Academia NDT  International - ANDTI), Международной организации по стандартизации (ISO) и др.

Поэтому, программа конференции была чрезвычайно насыщенной и включала: заседания научных секций и стендовые сессии; выставку средств НК от ведущих мировых производителей; заседание Совета директоров и Генеральную ассамблею EFNDT; Генеральную ассамблею ICNDT; «День европейской науки», организованный ANDTI совместно с ICNDT; заседания технического комитета ISO/TC135 «Неразрушающий контроль» и его подкомитетов по различным методам НК; семинары компаний-спонсоров конференции и др. мероприятия.

 

На открытии с приветственными обращениями к участникам конференции выступили: вице-мэр Праги Vaclav Novotny, президент Академии наук Чешской республики Jiri Drahos, президент Чешского общества по НК и председатель оргкомитета Pavel Mazal, председатель программного комитета конференции Zdenek Prevorovsky, президент ICNDT Mike Farley, президент EFNDT Matthias Purschke, вице-президент EFNDT Peter Trampus, президент Американского общества по НК Roger Engelbart, президент Азиатско-Тихоокеанской федерации по НК Nori Ooka, президент ANDTI Giuseppe Nardoni.

 

На конференцию было подано 670 докладов, из которых научным комитет отобрал 587 для представления на 37 секционных заседаниях (450 докладов) и 10 стендовых сессиях (137 докладов).

В выставке оборудования для неразрушающего контроля участвовали 135 компаний-экспонентов из 17 стран. В число этих стран входила и Украина, производителей средств НК которой представляли НПФ «Промприлад» (г. Киев) и НПФ «Специальные научные разработки» (г. Харьков).

 

 

Читать полный отчет с фотографиями

 


 

Международная конференция «Дефектоскопия2014»

и научный семинар по Европейскому проекту «INNOPIPES» в Болгарии

 

В период с 9 по 18 июня 2014 года в древнем болгарском городе Созополь на побережье Черного моря прошли «Дни неразрушающего контроля» – комплекс мероприятий по неразрушающему контролю, который включал: 29-ю Международную конференцию «Дефектоскопия», научный семинар по Европейскому проекту «INNOPIPES» и совещание представителей организаций, участвующих в проекте, болгарско-русский семинар «Диагностика электроэнергетических систем», национальный семинар «Задачи и проблемы НК элементов железнодорожного транспорта», круглые столы «Порошковая металлургия и композитные материалы», «Стандартизация, нормативная база и обучение по НК», «Аккредитация», «Неразрушающий контроль в Болгарии». Официальные языки конференции – болгарский, русский, английский.

 

Несомненно ключевым мероприятием «Дней…» является традиционная конференция «Дефектоскопия», которая в этом году собрала вместе около 180 специалистов из Болгарии, Украины, России, Румынии, Польши, Германии, Италии, Латвии, Литвы, Хорватии, Боснии и Герцеговины, которые представили 125 пленарных, секционных и стендовых докладов.

 

 

Приятно отметить большое представительство Украины на конференции: 13 специалистов из Института электросварки им.Е.О.Патона НАН Украины, НТУУ «Киевский политехнический институт», НТУ «Харьковский политехнический институт», Ивано-Франковского НТУ нефти и газа.

В выставке средств неразрушающего контроля участвовали компании Innovia, Namikon 2001, TROKUTTEST-Bulgaria, E-VIT, Omel NDT, Spectri, ЕТ "Ст. Запрянов", Мултитест.

 

Открыл конференцию президент Болгарского общества по НК, член Международной академии по НК (ANDTI) профессор Митко Миховски. Далее с приветственным словом от имени национальных обществ по НК к участникам конференции обратились президент Российского общества НКТД, академик РАН, член ANDTI профессор Э.С.Горкунов, ученый секретарь Украинского общества НКТД А.Л.Шекеро.

 

С пленарными докладами выступили:

 • Э.С.Горкунов. Использование магнитного структурно-фазового анализа для диагностики и оценки ресурса изделий и элементов конструкций в России;

 • Ал. Скордев. Беспристрастность в системе неразрушающего контроля и испытаний;

 • М.Миховски. Южный поток – требования к неразрушающему контролю;

 • Д.Димов. Приемочные испытания моста через Дунай – конец или начало мониторинга?

Затем после небольшого перерыва конференция продолжилась презентациями фирм-участников выставки и заседаниями секций.

 

Благодаря широкой известности и популярности болгарской конференции по НК, именно ее выбрали для проведения семинара и ежегодного рабочего совещания участники Европейского научного проекта «INNOPIPES», посвященного развитию современной технологии дальнодействующего ультразвукового контроля для обнаружения коррозионных повреждений трубопроводов и разработке новых композиционных материалов для их ремонта. Проект выполняется в рамках Седьмой рамочной программы Европейского союза и предполагает взаимный обмен специалистами для их стажировки, а также обмена знаниями и имеющимся опытом в области исследований.

В проекте участвуют восемь организаций из семи стран: Латвии (Рижский технический университет), Болгарии (Институт механики Болгарской академии наук), Польши (Военная техническая академия), Румынии (Институт нефти и газа), Украины (Институт электросварки им. Е.О.Патона НАН Украины и НТУ «Харьковский политехнический институт), России (Южный федеральный университет) и Республики Беларусь (Институт металлополимеров Академии наук Беларуси).

 

Члены украинской делегации выражают огромную признательность Оргкомитету конференции и лично Митко Миховски, Александру Скордеву, Александру Алексиеву, Йордану Мирчеву, Ивелине Мариновой и их коллегам из Института механики Болгарской академии наук за прекрасную организацию и радушный прием и советуют своим украинским коллегам в рабочих планах на 2015 год предусмотреть участие в юбилейной 30-й конференции «Дефектоскопия», которая традиционно запланирована организаторами на середину июня следующего года. Думаем, что побывав хоть раз на этой конференции, вы станете ее частыми гостями.

 

   Читать полный отчет с фотографиями...