УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО

НЕРУЙНІВНОГО КОНТРОЛЮ ТА ТЕХНІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ

Сторінки історії Товариства: 2021-2022 роки

Главная

Про нас

Члени УТНКТД

Як вступити

Сертифікація

Стандартизація

Атестація ЛНК

Послуги з НК

Публікації

Конференції

Конкурси

Фотоальбом

Для контактів

 

 

2022

Вийшов черговий номер Інформаційного бюлетеню "НК-інформ"
  Нова монографія в галузі неруйнівного контролю
2021 Неруйнівний контроль на Міжнародному промисловому форумі
  Друга науково-практична конференція «Неруйнівний контроль та моніторинг технічного стану»
  Вітаємо з 85-річним ювілеєм В.О. Троїцького
 

Про професійну співпрацю УТ НКТД з ASNT

  Щорічне засідання Міжнародного комітету з неруйнівного контролю
  До 25-річчя створення в ДП "Укрметртестстандарт" лабораторії вимірювань у сфері НК
  До 30-річчя Науково-виробничої фірми «ЗОНД»
  Кафедрі енергетичного менеджменту та технічної діагностики Івано-Франківського НТУ нафти і газу – 15 років
   
   


2022


Вийшов черговий номер Інформаційного бюлетеню "НК-інформ"

 

Пропонуємо Вам для ознайомлення онлайн-версію №1-2 за 2022 рік Інформаційного бюлетеню «НК-інформ» Українського товариства неруйнівного контролю та технічної діагностики: http://online.anyflip.com/ksals/uscz/mobile/.
Також Ви можете завантажити pdf-версію і роздрукувати текст за цим посиланням: documents\Journals_NK-inform.pdf

 


 

Нова монографія в галузі неруйнівного контролю

 

Вийшла з друку монографія викладачів Черкаського державного технологічного університету В.Я. Гальченка, Р.В. Трембовецької, В.В. Тичкова "Накладні вихрострумові перетворювачі з однорідною чутливістю", що присвячена створенню теорії сурогатного оптимального синтезу рухомих вихрострумових перетворювачів із однорідною чутливістю до дефектів порушень суцільності матеріалів і виробів. Книга призначена для наукових співробітників та інженерів, що працюють в галузі вихрострумового неруйнівного контролю, а також для аспірантів і студентів відповідних спеціальностей.

 


2021


Неруйнівний контроль на Міжнародному промисловому форумі

 

16-21 листопада 2021 року в Міжнародному виставковому центрі (м. Київ) відбувся ювілейний XX Міжнародний промисловий форум – найбільша промислова виставка в Україні, яка входить до переліку провідних світових промислових виставок і включає в себе спеціалізовані виставки у галузі металообробки, машинобудування та суміжних областей, а також насичену програму науково-практичних конференцій, семінарів, презентацій. Учасниками виставки є провідні промислові підприємства України, близького та далекого зарубіжжя. Щорічно під час форуму презентуються новітні промислові технології, обладнання, інструмент, комплектуючі, послуги.

Традиційно УТ НКТД проводить в рамках Форуму науково-технічний семінар з питань неруйнівного контролю в промисловості, але цього разу, з огляду на чергову хвилю коронавірусної хвороби і турботу про здоров’я потенційних учасників, ця традиція була порушена і семінар було перенесено.

В той же час, неруйнівний контроль було представлено в виставкових залах на стендах УТ НКТД, компаній НВФ «Ультракон», НВФ «Діагностичні прилади», «Новотест».

 


 

II науково-практична конференція «Неруйнівний контроль та моніторинг технічного стану»

6-10 вересня 2021 р. в Одесі в готелі «Аркадія» відбулась наукова-практична конференція «Неруйнівний контроль та моніторинг технічного стану», яка була організована Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона, Українським товариством неруйнівного контролю і технічної діагностики та Міжнародною Асоціацією «Зварювання». Інформаційну підтримку конференції надали журнали «Автоматичне зварювання» та «Технічна діагностика та неруйнівний контроль».

Конференцію відкрив вітальним словом академік НАН України, директор ІЕЗ ім. Є.О. Патона акад. Крівцун І.В. Він відзначив значну роль неруйнівного контролю та моніторингу технічного стану в промисловості, будівництві та на транспорті в сучасній Україні.

Конференція хвилиною мовчання віддала шану  колегам, що пішли з життя в останній рік: Ткаченку А.А. (1953 р., Одеса – 2021 р., Кишинів) директору «INTROSKOP NDT SRL», м. Кишинів, президенту Молдавського товариства НКТД, Горкунову Е.С. (1945 р., Миколаїв – 2020 р., Єкатеринбург), академіку РАН, президенту Російського товариства НКТД в 2014-17 рр., Мітко Міховськи (1940 р. – 2021 р., Софія), президенту Болгарського товариства НК, Якубовичу І.П. (1959 р., Львів – 2021 р., Київ), провідному фахівцю НВФ «Діагностичні прилади».

В пленарних засіданнях конференції взяли участь більше 50 учених та спеціалістів з України, Німеччини та Естонії. На них було заслухано 27 доповідей. Ще 10 стендових доповідей було представлено авторами, які з різних причин не змогли приїхати в Одесу. В цілому на конференцію подали доповіді або брали участь в роботі без доповіді представники 30 підприємств та організацій з 17 міст. Тези доповідей, що були подані на конференцію, видано окремою збіркою. Її співавторами  стали 108 фахівців.

Одночасно працювала виставка засобів та матеріалів неруйнівного контролю та технічної діагностики, на якій 6 провідних підприємств України демонстрували свої найкращі розробки останніх років та пропонували передові технології і обладнання від своїх закордонних партнерів з усього світу.


 

Вітаємо з  85-річним ювілеєм

Володимира Олександровича Троїцького!

Колектив відділу №4 ІЄЗ ім. Є.О.Патона, правління та секретаріат УТ НКТД щиро вітають доктора технічних наук, професора, заслуженого діяча науки та техніки України, голову Українського товариства НКТД, члена Міжнародної академії НК Троїцького Володимира Олександровича з ювілеєм!

З 1976 р. В.О.Троїцький є незмінним керівником відділу неруйнівних методів контролю якості Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України, в якому представлені радіаційні, магнітні, акустичні, капілярні, вихорострумові, теплові та інші методи неруйнівного контролю.

Протягом багатьох років проф. Троїцьким В.О. ведеться розробка і впровадження систем рентгенівського, магнітного, ультразвукового, візуального та інших видів контролю на різних заводах, в тому числі на трубопрокатних і машинобудівних.

Професором Троїцьким В.О. створені теоретичні основи намагнічування складних деталей, сформульовані умови, що обмежують можливості магнітних методів з урахуванням розмагнічуючих чинників, геометрії деталей, форм частинок магнітного порошку, можливостей системи для намагнічування. Під його керівництвом впроваджена в різних галузях промисловості низка магнітних дефектоскопів, серед яких рухомі намагнічуючі пристрої на основі рідкоземельних металів і відповідні технології.

Під керівництвом проф. В.О.Троїцького створені комплекси для цифрової миттєвої (флеш) радіографії, які істотно більш ефективні, ніж плівкова радіографія, робочі місця рентгенолога для обробки і архівації R-зображень, документування результатів контролю; розроблено технологію діагностики тіл обертання (труб, реакторів і т.п.) без зняття ізоляції за допомогою тангенціального радіаційного просвічування.

Під керівництвом проф.В.О.Троїцького створені унікальні методики та прилади для неординарних завдань дефектоскопії таких, як УЗК поздовжніх і кільцевих швів з роздільною фіксацією дефектів шва і зон термічного впливу, з точним спостереженням за віссю зварних швів; апаратура для УЗК зварних з'єднань арматури, способи для пошарового контролю товстостінних конструкцій, тренажери для підготовки операторів УЗ контролю. Впроваджено пристрої для запам'ятовування і аналізу результатів УЗК, цифрові ультразвукові методи TOFD, SAFT для точного визначення розмірів внутрішніх дефектів, засновані на використанні дифрагованих хвиль і математичних методів побудови штучних апертур. Розроблено УЗ методики для знаходження дефектів типу матових плям і оксидних плівок, які не мають розкриття (обсягу) і є провісниками майбутніх втомних тріщин в швах контактного, дифузійного зварювання.

Під керівництвом В.О. Троїцького як заступника голови Технічного комітету із стандартизації ТК-78 «Технічна діагностика та неруйнівний контроль» було виконано роботи із розроблення і погодження більше 60 стандартів з проблем неруйнівного контролю і зварювання.

Від дня заснування в 1990 р. профессор Троїцький В.О. очолює Українське товариство неруйнівного контролю та технічної діагностики. Він є членом багатьох аналогічних товариств НКТД зарубіжних країн, в тому числі США, Великої Британії, Німеччини, Росії. Він активно працює у Міжнародному комітеті з НК (IСNDT) і в Європейській федерації з НК (EFNDT), бере участь в підготовці фахівців за програмами IAEA (МАГАТЕ), є членом комітету ISO ТС135 «Non-Destructive Testing» Міжнародної організації із стандартизації (ISO). Завдячуючи його контактам з провідними європейськими фахівцями в галузі НК, УТ НКТД був учасником європейських наукових проектів LRUСМ і SHIPINSPECTOR в галузі ультразвукового контролю. У 2008 р. спільно з іншими вченими В.О. Троїцький приймав участь у створенні Міжнародної академії НК (ANDTI), штаб-квартира якої знаходиться в м. Breshia (Італія).

Діяльність проф. В.О.Троїцького відзначена премією Ради міністрів СРСР і Державною премією України в галузі науки і техніки. Впродовж своєї наукової діяльності Троїцький В.О. підготував 14 кандидатів технічних наук, написав 15 книг, в тому числі шість навчальних посібників, підготував 850 друкованих праць.

Проф. В.О.Троїцький багато років є членом редколегії британського журналу INSIGHT, заст. головного редактора журналу «Технічна діагностика і неруйнівний контроль», членом ряду вчених рад, головним редактором інформаційного бюлетеню по неруйнівному контролю «НК - Інформ», заступником редактора міжнародного журналу «Территория NDT», який видається 11 національними товариствами з НК Європи та Ізраїлю.

Володимир Олександрович Троїцький все своє життя присвятив науковій діяльності, його праці – безцінний внесок у розвиток науки і техніки нашої країни!
 

Вельмишановний Володимире Олександровичу! Ми віримо, що ще довгі роки Ви, шановний Володимире Олександровичу, будете радувати нас новими відкриттями, сміливими рішеннями і цікавими розробками! Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я, величезних успіхів, добра і благополуччя! І нехай ніякі цифри в календарі не нагадують, що впору відпочити, а зовнішні обставини не впливатимуть на Ваш оптимізм та міцність духу!
 


 

Про професійну співпрацю УТ НКТД

з Американським товариством неруйнівного контролю

 

В лютому 2021 року на новий термін було підписано двосторонню угоду про професійне співробітництво між УТ НКТД і Американським товариством з неруйнівного контролю (ASNT). Угода встановлює загальні принципи, яких обидві організації пропонують дотримуватися, співпрацюючи в обміні інформацією та знаннями у галузі НК.

Варто сказати, що співпрація між УТ НКТД и ASNT продовжується вже понад 20 років.

Новою угодою зокрема передбачено, що:

 • члени одного Товариства користуються привілеєм відвідувати та брати участь у конференціях, освітніх програмах та загальних зборах іншого Товариства на тій самій основі та за ті самі реєстраційні внески, що і член приймаючого Товариства;

 • кожне Товариство погоджується надати іншому одну безкоштовну копію свого офіційного видання;

 • кожне Товариство надає до двох безкоштовних членств для уповноважених осіб іншого Товариства;

 • керівний орган кожного Товариства може визначити спостерігача для участі в засіданні керівного органу іншого Товариства, на якому обговорюються питання, що становлять взаємний інтерес для обох організацій;

 • кожне Товариство надає іншому Товариству анонси конференцій, освітні програми, майбутні дати та місця проведення зборів, а також новини, що становлять взаємний інтерес, і які інше Товариство може побажати оприлюднити;

 • кожне Товариство може публікувати в своїх виданнях статті із публікацій іншого Товариства за умови, що спочатку запитується дозвіл у організації, яка володіє інтелектуальною власністю. Як USNDT, так і ASNT погоджується слідувати умовам політики друку іншої організації та дотримуватися міжнародних законів про інтелектуальну власність, які регулюють питання створення, захисту, спільного використання інтелектуальної власності;

 • кожна організація погоджується заохочувати відповідний сертифікаційний/технічний персонал співпрацювати між собою, намагаючись визначити, чи є сфери взаємної вигоди та інтересу щодо сертифікації та навчання персоналу з НК;

 • кожне Товариство повинне розглянути можливість надання іншому Товариству на безкоштовній основі виставкового стенду з метою сприяння його громадській діяльності.


 

Щорічне засідання Міжнародного комітету з неруйнівного контролю (ICNDT) відбулось 11 лютого 2021 року


У засіданні, яке проходило в форматі zoom-конференції взяло участь близько 45 представників національних товариств з неруйнівного контролю з усього світу. Українське товариство НКТД представляв заст. голови, член Міжнародної Академії неруйнівного контролю, к.т.н. М.Л. Казакевич.
Програма засідання включала наступні питання:
1. Привітання учасників засідання
2. Вступне слово Президента ICNDT докт. Sajeesh Babu
3. Звіт про діяльність ICNDT за 2020 рік (David Gilbert, генеральний секретар ICNDT)
4. Фінансовий звіт за 2020 рік (Gerhardt Aufricht, бухгалтер ICNDT)
5. Розгляд та затвердження Бюджету на 2021 рік (Gerhardt Aufricht, Sajeesh Babu)
6. Членські внески на 2021 рік (Gerhardt Aufricht, Sajeesh Babu)
7. Затвердження Робочих процедур ICNDT (Докт. Mike Farley, голова робочої групи WG 07)
8. Пропозиції щодо оновлення web-сайту ICNDT (Shohei Ooka)
9. Планування діяльності ICNDT (Sajeesh Babu, Mike Farley)
10. Звіт консультативного комітету (Mike Farley)
11. Про перенесення Всесвітньої конференції по НК в Кореї (WCNDT 2020) (Докт. Younho Cho)
12. Планування наступних засідань ICNDT (David Gilbert)

 


 

До 25-річчя створення в ДП "Укрметртестстандарт" лабораторії вимірювань у сфері неруйнівного контролю

 

Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ») виконує функції Державного наукового метрологічного центру, Головного центру державної метрологічної служби України, Головного центру державної служби стандартних довідкових даних про фізичні сталі та властивості речовин і матеріалів, Головної організації з державних випробувань засобів вимірювальної техніки та Головної організації в Україні за близько 40 видами та підвидами вимірювань.

Основними функціями діяльності ДП "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" є:

 • надання підприємствам, установам, організаціям і громадянам консультаційних, інформаційних послуг у сфері стандартизації, метрології, оцінки відповідності (сертифікації), систем управління та захисту прав споживачів;

 • здійснення наукової, науково-технічної, науково-організаційної та іншої діяльності в сфері стандартизації, метрології, оцінки відповідності (сертифікації) та захисту прав споживачів;

 • виконання робіт, надання послуг у сфері стандартизації, метрології, оцінки відповідності (сертифікації).

В 1996 році ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» запровадило в свою діяльність новий напрямок – метрологічне забезпечення засобів неруйнівного контролю. Для цього в структурі відділу вимірювань віброакустичних величин (керівник – Андрій Іващенко) було створено спеціалізовану лабораторію вимірювань у сфері неруйнівного контролю. На початковому етапі виконувалась повірка ультразвукових дефектоскопів та товщиномірів.

З роками нарощувалася та удосконалювалася еталонна база, до відділу прийшли молоді талановиті співробітники, зростала якість метрологічних робіт. Це дозволило значно розширити номенклатуру приладів, що повіряються. Було освоєно повірку вихрострумових та магнітопорошкових дефектоскопів, стандартних зразків, акустико-емісійних комплексів, приладів що застосовуються у будівництві для контролю параметрів залізобетонних конструкцій.

 

На сьогоднішній день ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» проводить роботи з повірки та калібрування вищезазначеного обладнання, а також оцінку відповідності дефектоскопів вимогам Технічних регламентів.

Провідні спеціалісти відділу вимірювань віброакустичних величин є членами Українського товариства неруйнівного контролю та технічної діагностики, приймають активну участь у роботі національних конференцій і наукових семінарів з неруйнівного контролю, що організуються Товариством.


 

До 30-річчя Науково-виробничої фірми «ЗОНД»


ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» зареєстрована 21 листопада 1990 р. як самостійне підприємство, створене на базі відділу неруйнівного контролю Івано-Франківського інституту (тепер – Національний технічний університет) нафти і газу за ініціативою колективу науковців-однодумців. У 2020 р. підприємству виповнилося 30 років і весь цей час фірма цілеспрямовано і комплексно працює в напрямку забезпечення експлуатаційної надійності об’єктів підвищеної небезпеки з довготривалим терміном експлуатації: розробляє стандарти різних рівнів (національні, галузеві, стандарти організацій нафтогазової галузі), а також надає послуги з експертного обстеження (технічного діагностування) об’єктів підвищеної небезпеки, з сертифікаційних випробувань продукції.

 

У 1995 ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» призначена головною організацією, вповноваженою формувати політику і вирішувати всі питання технічного та методичного забезпечення, підготовки й атестації фахівців нафтогазової галузі в сфері неруйнівного контролю та технічної діагностики (НКТД). Політика фірми як головної організації полягала у системному – організаційному, технічному, методичному та кадровому – забезпеченні якості НКТД у нафтогазовій галузі, що сприяє підвищенню безпеки об’єктів з високою ціною відмов, захисту довкілля та раціональному використанню матеріальних ресурсів і тим самим позитивно впливає на суспільство.

 

У 1994 році в ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» утворений випробувально-діагностичний центр (ВДЦ) для надання послуг з НКТД. У 1995 році створений Атестаційний центр з підготовки й атестації фахівців з НК для нафтогазової галузі. У 1996 році ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» створює й акредитує в Держстандарті України Випробувальну лабораторію, яка в 1999 році розширює галузь акредитації і перетворюється у Випробувальний центр (ВЦ), а в 2007 році ВЦ акредитовується в НААУ. У 2010 році Держгірпромнагляд України уповноважив ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» проводити первинний та позачерговий технічний огляд об’єктів підвищеної небезпеки, визначивши її уповноваженою організацією. У грудні 2018 року ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» створює Орган з інспектування, який у 2020 р. пройшов акредитацію в НААУ на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17020:2019 «Оцінка відповідності. Вимоги до роботи різних типів органів з інспектування».

 

Основною спеціалізацією ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» є неруйнівний контроль, випробування та експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, особливо на об’єктах нафтогазового комплексу. Фірма виконує повний цикл робіт у цій галузі, починаючи від стадії наукових досліджень.

 

 

Кафедрі енергетичного менеджменту та технічної діагностики

Івано-Франківського НТУ нафти і газу – 15 років

 

Створенню кафедри, що спеціалізується на неруйнівному контролі, технічній діагностиці і енергетичному менеджменті, передували ряд знакових подій в університеті. В 1981 р. в СКТБ «Надра» при Івано-Франківському інституті нафти і газу було створено відділ № 4 «Неруйнівний контроль в нафтогазовій галузі» під керівництвом завідувача відділу О.М. Карпаша. В 1991 р. за ініціативи та організаційного сприяння відділу №4 СКТБ «Надра» в ІФІНГ створена кафедра для підготовки фахівців за спеціальністю «фізичні методи інтроскопії» (з 1995 року – «прилади та системи неруйнівного контролю»). В 1993 р. на кафедрі буріння ІФДТУНГ було запроваджено викладання предмету «Технічна діагностика бурового обладнання». В травні 2005 року на факультеті нафтогазопроводів ІФНТУНГ під керівництвом професора Карпаша Олега Михайловича була створена кафедра «Технічної діагностики і моніторингу» і відкрито філіал кафедри на ТзОВ «НВФ «ЗОНД». Збільшення об’ємів науково-дослідних робіт співробітників кафедри в напрямку енергетичного аудиту та енергетичного менеджменту та початок підготовки кафедрою спеціалістів у даній галузі спричинили зміну назву кафедри, яка з 2014 року є кафедрою енергетичного менеджменту і технічної діагностики.

На даний час для студентів на кафедрі викладаються навчальні курси:  технічна діагностика систем нафтогазопостачання, технічна діагностика бурового обладнання та інструменту, контроль якості зварювання, основи метрології, стандартизації та контролю якості, методи та засоби неруйнівного контролю матеріалів та виробів, методи контролю стану робочих поверхонь, методи екологічної діагностики, екологічна стандартизація і сертифікація, методи та засоби технічної діагностики зварних з’єднань та конструкцій нафтогазового господарства, нетрадиційні енергоресурси, енергетичний аудит, енергетичний менеджмент, енергоощадність в енергетичних установках, інформаційні технології в енергетиці, метрологія і стандартизація,  сучасні методи обробки інформації в інженерних дослідженнях, основи забезпечення ефективного використання енергії, енергоефективність та енергопланування, стандартизація, сертифікація та управління якістю туристичних послуг. З 2015 р. кафедра має право готувати магістрів за спеціалізацією 8.05070108 «Енергетичний менеджмент» освітньо-кваліфікаційний рівень: магістр з енергетичного менеджменту з ліцензованим обсягом 15 осіб.

Науково-дослідна і навчально-методична діяльність кафедри ЕМ і ТД здійснюється за такими основними напрямками: розробка високоефективних методів і засобів неруйнівного кон­тролю якості бурового, нафтогазопромислового обладнання; розроблення нових неруйнівних методів та технологій визначення міцнісних характеристик металоконструкцій довготри­валої експлуатації; дослідження мікроструктурних змін в матеріалах, які використовуються в нафтогазовій галузі, неруйнівними методами; розробка та впровадження засобів та технологій діагностування обсадних колон на підземних сховищах газу; комплексна оцінка технічного стану насосно-компресорних труб; розроблення нового методу безконтактного акустичного контролю геометричних характеристик металоконструкцій; розроблення нового методу контролю енергетичних характеристик природного газу; створення пересувної комп'ютеризованої лабораторії для оцінки технічного стану та прогнозування залишковою ресурсу бурового і нафто­газовидобувного устаткування; розробка та впровадження технічних засобів і технологій НК і ТД бурового, нафтогазопромислового обладнання та інструменту; надання організаційної, методичної та технічної допомоги при декларуванні безпеки об'єктів підвищеної небезпеки.

Кафедра має сучасну лабораторну базу, при кафедрі функціонує науково-дослідна лабораторія неруйнівного контролю і технічної діагностики об'єктів нафтогазового комплексу. На кафедрі діє аспірантура і докторантура.

Посилання на повний текст статті